Rexha Gold

AQUIS DATE

3480 

Koleksion

Aquis

Mekanizmi

Automatik

Ngjyra e fushes

Jeshile

Diametri

42.1 mm – 46 mm

Grupet e synuara

Zotërinj

Limited Edition

2009

Shpërndaje:
SKU: 01 743 7734 4197 Kategorite: , ,

Stainless steel is the core of this multi-part case, crowned with a Tungsten minutes scale top ring. Sized at 43.5 mm or 1.713 inches, it boasts a sapphire glass that is domed on both sides, featuring an anti-reflective coating inside for clarity. The case back, also stainless steel, is securely screwed and adorned with special engravings. It’s water-resistant up to 30 bar / 30 ATM / 300 M, ensuring durability in aquatic environments.

Powering this timepiece is an automatic winding date movement developed by Oris, the Oris 743.

For visibility in low light, the indices and hands are coated with Superluminova BG W9. Completing the ensemble is a multi-piece stainless steel metal bracelet with a folding clasp featuring an extension for comfort. It comes packaged in a special box with a certificate, along with an additional blue rubber strap and a tool for easy strap exchange. Limited to just 2009 pieces, it’s a coveted collector’s item.

Movement – Automatic (self-winding)
Bracelet / Strap – Stainless Steel, Rubber/Silicone/PU
Water Resistance – 30 ATM (300m)
Glass – Sapphire
Extra Features – Date
Dial Color – Green

Dërgesa

Rexha Gold ofron një proces të lehtë dhe të pamundimshëm të transportit të produkteve. Skuadra jonë e logjistikës ka për detyrë të sjellë bizhuteritë tuaja në kohën e duhur, megjithatë në çdo rast vonesash të paparashikuara ju mbeteni të informuar. Çdo produkt I blerë online nëpërmjet Rexha Gold përfiton transportin falas brenda Shqipërisë. Dërgesat internacionale mund të kenë kosto të veçanta, ndaj jeni të lutur të na kontaktoni për informacione më të detajuara. Produkti do të niset brenda 20 ditëve kalendarike nga data e konfirmimit të blerjes. Për çdo pyetje jeni të mirëpritur të na kontaktoni.