Rexha Gold

10 Modelet më të mira Ora per Meshkuj per Vitit 2023.

Panairi i fundit i “Geneva Watch Week” shfaqi një industri të lulëzuar me publikime dhe njoftime të ndryshme të reja. Watches and Wonders, e cila u zhvillua një javë para Pashkëve, pati një rezultat të suksesshëm si në sasi ashtu edhe në cilësi. Ngjarja theksoi ringjalljen e koleksioneve klasike te Ora per Meshkuj, të tilla si Rolex Daytona dhe Jaeger-LeCoultre’s Reverso, si dhe rifutjen e modeleve të orëve më argëtuese dhe unike si Propilot X Kermit Edition i Oris. Tendencat e dukshme të vërejtura gjatë këtij panairi ishin rritja e përdorimit të titanit (siç shihet në produktet e Rolex dhe i mikpritur dhe nga disa marka të tjera, duke përfshirë Omega) dhe një zhvendosje drejt diametrave më të vegjël të orëve, nën 39 milimetra.

Këtu kemi përpiluar një listë me ora per meshkuj, të modeleve më të preferuara nga ky panair.

Rolex – Cosmograph Daytona

Rolex's Cosmograph Daytona

Edicioni i tretë i Watches & Wonders solli vëmendjen tek një përvjetor i rëndësishëm, Rolex’s Cosmograph Daytona, emri i të cilit është i lidhur ngushtë me botën e garave me motor, veçanërisht me pistën e garave të ndodhur në Daytona, Florida, i cili pret garën emocionuese “24 Hours of Daytona”. Kompania zvicerane publikoi ​​modelin e parë të këtij koleksioni në 1963 për të përmbushur nevojat e pilotëve. Me kalimin e kohës, koleksioni fitoi admirimin e shumë entuziastëve të orave, përfshirë aktorin Paul Newman.

Për të përkujtuar 60-vjetorin e orës, Rolex publikoi një koleksion krejtësisht të ri, i cili përfshin një kuti 40 mm me një pamje të ridizajnuar dhe një lëvizje të re – kalibrin 4131. Daytona e re është në dispozicion në pesë versione me materiale, ngjyra dhe numra të ndryshëm. Për më tepër, versioni i fundit ka një kuti të pasme transparente, e para për këtë orë.

Oris – Edicioni ProPilot X Kermit

ProPilot X Kermit

Oris gjithmonë ka synuar të sjellë gëzim dhe t’i bëjë njerëzit të buzëqeshin me orët e tyre. Me Edicionin ProPilot X Kermit, ata kanë gjetur mënyrën më të mirë për të përcjellur këto emocione. Bashkëpunimi me “Kermit the Frog” nga “The Muppet Show” ishte një bashkëpunim gjenial. Roli i Kermit ka qenë gjithmonë të argëtojë dhe të sjellë buzëqeshje në fytyrat e publikut. Ora per meshkuj ka një fushë të gjelbër e cila është ngjyra ikonike e Kermit dhe fytyra e tij shfaqet në ditën e parë të çdo muaji, e quajtur me vend “Dita e Kermit”.

Edicioni ProPilot X Kermit gjithashtu krenohet me Oris Caliber 400, një mekanizëm inovativ automatik e krijuar nga Oris, për të cilin iu deshën gjashtë vjet për t’u zhvilluar. Ky mekanizëm përmban tre karakteristika kryesore: aftësi antimagnetike, një rezervë energjie pesë-ditore dhe një garanci 10-vjeçare.

Në përgjithësi, Edicioni ProPilot X Kermit është një orë që me siguri do të sjellë një buzëqeshje në fytyrën e kujtdo. Është një orë argëtuese dhe e lehtë që është e përkryer për ata që duan të shijojnë jetën dhe të gjejnë gëzim në gjërat e vogla.
Zbuloni më shumë modele inovative dhe unike nga Oris, këtu.

Jaeger-LeCoultre – Reverso Tribute Chronograph

Reverso Tribute Chronograph

Jaeger-LeCoultre nuk zhgënjeu me orën e tyre Reverso Tribute Chronograph. Mund të konsiderohet vërtet një mrekulli horologjike me dy fytyra, ashtu si paraardhësi i tij. I disponueshëm në të dy versionet e kasës prej çeliku inox dhe floriri të kuq, ajo përzihet në mënyrë të përkryer me linjën klasike të koleksionit ikonik Reverso Tribute, e cila karakterizohet nga shënjuesit e orës në formën e shkopinjve të hollë, akrepat Dauphine dhe shina periferike hekurudhore të minutave në fushën e përparme. Megjithatë, butonat e hollë të kronografit që kufizojnë kurorën sugjerojnë një kompleksitet të fshehur. Me rrotullimin e kasës, zbulohet një fushë e dytë e skeletuar, që përfshin me hijeshi funksionin kronograf të orës, me një fushë të madhe kronografike sekondash, të balancuar nga një fushë retrograde 30-minutëshe, e gjitha e mundësuar nga Caliber 860 me kurdisje të re manuale, e zhvilluar për të përshtatur brenda një kutie drejtkëndore.

Patek Philippe – Aquanout Luce Annual Calendar

Aquanaut Luce

Koleksioni Aquanaut Luce nga Patek Philippe ka marrë këtë vit një shtesë të re – një ndërlikim praktik dhe i lehtë për t’u përdorur në formën e një Kalendari Vjetor të patentuar. Ky funksion ofron një kalendar të plotë të ditës, datës dhe muajit dhe kërkon vetëm një korrigjim manual në vit.

Kasa në flori të kuq me formën e saj të rrumbullakosur tetëkëndëshe ka një kontrast të bukur të përfundimeve të lëmuara me saten, duke i shtuar një dimension shtesë dizajnit ikonik. Stili bashkëkohor “sport chic” i orës përforcohet më tej nga fusha e saj blu-gri dhe rripi i përbërë me një model Aquanaut.

Ora është e pajisur me një lëvizje mekanike vetë-kurdisëse dhe një kalibër 26-330 S QA LU, i cili fuqizon kalendarin vjetor, ekranet e ditës dhe muajit, aperturën e datës, fazat e hënës dhe sekondat e fshirjes. Fusha blu-gri ka një model mahnitës të ngulitur Aquanaut me numra të aplikuar ari që shfaqin një shtresë të bardhë lumineshente për lexueshmëri më të mirë në kushte me dritë të ulët.

Kasa 39,9 mm është e pajisur me xham zafiri prapa dhe është rezistente ndaj ujit deri në 30 metra. Me një lartësi prej vetëm 10.9 mm, ora per meshkuj ka një profil të hollë, duke e bërë të rehatshme për t’u mbajtur gjatë gjithë ditës. Rripi kompozit, gjithashtu në gri-blu, ka një kapëse të patentuar të palosshme, duke siguruar që ora të qëndrojë e sigurt në kyçin e dorës. Në përgjithësi, Aquanaut Luce Annual Calendar është një orë mahnitëse që kombinon prakticitetin dhe elegancën, duke e bërë atë aksesorin e përsosur për t’i shtuar koleksionit tuaj.

Tudor – Black Bay 54

Black Bay

Tudor prezantoi një risi dinamike brenda koleksionit Black Bay në panairin Watches and Wonders 2023, duke u frymëzuar nga referenca 7922 e vitit 1954. Black Bay 54, pa datë dhe me diametër prej 37 mm, u drejtohet puristëve që kërkojnë një përvojë autentike Tudor nga e shkuara. Falë modifikimeve të shumta të bëra, nuk është thjesht një Black Bay 58 me përmasa të vogla. I ofruar me një zinxhir çeliku dhe rrip gome, kjo orë është një artikull i cili nuk duhet të mungojë në koleksionin tuaj.

Frederique Constant – Classic Tourbillon Manufacture

Classic Tourbillon Manufacture

Frederique Constant mori gjithë vëmendjen këtë vit me publikimet e tij më të reja që premtojnë edhe më shumë për të ardhur. Ora per meshkuj Classic Tourbillon Manufacture është një kryevepër e vërtetë që i bën tribut artit të bërjes së orës. E limituar në vetëm 150 orë, kjo orë ka një kasë prej 39 mm të bërë prej floriri të kuq 18K, një metal ekskluziv dhe i çmuar i rezervuar vetëm për edicione të limituara manifakture. Fusha ka një dizajn minimalist, me akrepa të artë të lëmuara me dorë dhe shënues të orës që janë të vendosura mbi një sipërfaqe gri antracit. Akrepat dhe shënuesit e orës tani kanë skaje të prera në diamant, duke siguruar shkëlqim dhe brilancë maksimale. Apertura tourbillon, e cila ka pasur një formë të veçantë ‘presje’ për 15 vitet e fundit, është zëvendësuar nga një rreth i përsosur në këtë edicion, duke i dhënë fushës një pamje dinamike dhe të pazakontë.

Kafazi i turbillonit, i përbërë nga 81 komponentë, është i gdhendur me numrin serial individual të orës dhe mund të shihet përmes kasës së pasme prej zafiri. Kalibri FC-980 Manufacture, me të gjitha përfundimet e orëve tradicionale, të cilat i shtojnë pamjes së ndërlikuar dhe të rafinuar të orës. Kafazi i turbillonit shënohet nga një dorë e matur që kalon sipër tij, duke treguar sekondat.

Classic Tourbillon Manufacture është një artikull i vërtetë për koleksionistë dhe për entuziastët e orëve të cilët vlerësojnë detajet më të imta të prodhimit të orës. Kombinimi i materialeve të shkëlqyera dhe mjeshtëria superiore është ajo që e dallon këtë orë nga të tjerët në klasën e saj.

Me një çmim të lartë prej rreth 51,000$, nuk është diçka në të cilën mund të kenë akses të gjithë, por duke i qëndruar besnike motos së kompanisë së luksit të përballueshëm, mund të gjeni modele më të përballueshme, por edhe unike dhe interesante këtu.

Roger Dubuis – Monovortex Split-Seconds Chronograph

Roger Dubuis

Në panairin “Watches & Wonders Geneva” të këtij viti, prodhuesi luksoz zviceran i orës Roger Dubuis debutoi kronografin e tyre Monovortex Split-Seconds – një orë me një koncept jashtëzakonisht të veçantë që prezanton tre komplikime të reja në botën e horlogjerisë së lartë. Kjo orë paraqet fuqitë e inovacionit të tregut të sotëm të orëve luksoze, i cili është rritur në vlerën e mbi 50 miliardë dollarëve. Monovortex përmban një kasë me fije minerale 47 mm që thuhet se është 2.5 herë më e lehtë se qeramika dhe 13% më e lehtë se kompoziti i karbonit, duke e bërë atë një orë të spikatur për sa i përket dizajnit dhe materialeve. Megjithatë, ajo që e dallon vërtet këtë orë janë ndërlikimet e reja që ajo paraqet. Conical Monovortex Tourbillon, për shembull, kontrollon forcat e gravitetit dhe kthehet në 360 gradë, duke ruajtur saktësinë pa marrë parasysh se në të cilin drejtim është kthyer ora. Vija e zjarrtë e kuqe dhe rozë prej ari, për të cilën u deshën vite për t’u zhvilluar, plotëson pamjen e kësaj ore të jashtëzakonshme. Monovortex është një dëshmi e frymës inovative të industrisë së prodhimit të orës sot.

Vacheron Constantin – Overseas Moonphase Retrograde Date

Overseas

Vacheron Constantin prezantoi shtesën më të fundit të linjës “Overseas”, një orë sportive dhe elegante prej çeliku inox që arrin ekuilibrin e përsosur midis sofistikimit teknik dhe parimeve estetike. Ky mekanizëm krenohet me një ndërlikim astronomik – e cila tregon fazën e saktë të hënës – së bashku me një veçori të veçantë të Maison, ekranin retrograd.

Komplikimi poetik i kësaj ore paraqet dy hëna prej ari kundër një qielli të mbushur me yje, që kërkojnë rregullim vetëm një herë në 122 vjet. Ora per meshkuj vjen me një kapëse të palosshme dhe tre rripa, prej çeliku, lëkure dhe gome, të cilat mund të ndërrohen lehtësisht, duke ofruar një prekje të personalizuar për pronarin e kësaj ore të mrekullueshme.

Për herë të parë, linja Overseas përfshin një ekran retrograd, një veçori që është pjesë integrale e trashëgimisë së gjallë të Vacheron Constantin, duke rishpikur vazhdimisht veten. Ky model i ri ruan atributet ikonike të koleksionit, duke përfshirë një kornizë me gjashtë anë duke evokuar kryqin maltez, kurorë me flakë, përfundime të lëmuara dhe të lyera me saten dhe një fushë të tejdukshme me llak, së bashku me krahët e orës dhe akrepat lumineshent. Ora gjithashtu krenohet me një datë retrograde dhe një fazë precize të hënës, duke rritur funksionalitetin dhe pamjen e saj.

Si përmbledhje, Vacheron Constantin Overseas është një përzierje e përsosur e aftësive teknike dhe tërheqjes estetike. Karakteristikat e tij unike, duke përfshirë fazën e saktë të hënës dhe ekranin retrograd, e bëjnë atë një orë për t’u çmuar për vitet në vijim.

A. Lange & Söhne – Odysseus Chronograph

Kronografi Odysseus

Kronografi Odysseus shënon publikimin e parë të A. Lange & Söhne në kronografët automatikë dhe nuk ka zhgënjyer. Ora krenohet me një kuti të hijshme prej çeliku inox 42,5 mm dhe fuqizohet nga kalibri i ri L156.1 Datomatic i markës. Ajo që është unike në lidhje me këtë orë është se ajo nuk ka nënfusha; në vend të kësaj, të dy akrepat e kronografit janë të vendosura në qendër të fushës, duke lejuar ruajtjen e Datës së Madhe dhe ditëve të javës. Ora per meshkuj përmban gjithashtu shtytës dinamikë me funksion të dyfishtë që shërbejnë për të nisur, ndalur dhe rivendosur kronografin në pozicionin normal të kurorës së vidhosur. Kur tërhiqet kurora, ajo rregullon ditën e javës dhe datën. Kjo orë me edicion të limituar do të publikohet me vetëm 100 copë në dispozicion.

Cartier – Santos-Dumont

Santos-Dumont Skeleton

Publikimi i fundit i Cartier, ora Santos-Dumont Skeleton, sjell një sfidë të re për linjën ikonike Santos-Dumont: ngritjen e formës së saj të hollë dhe të nënvlerësuar. Për të përballuar këtë sfidë, Cartier zhvilloi një lëvizje të re të skeletit, 9629 MC automatic, i projektuar posaçërisht për këtë orë. Kjo lëvizje i bën homazh aviatorit Alberto Santos-Dumont, për të cilin Louis Cartier krijoi orën e parë moderne në vitin 1904. Për herë të parë në koleksionin Santos-Dumont, lëvizja e skeletit zbulon një peshë oshiluese funksionale e miniaturizuar në formën e një kopjeje të Demoiselle, një avion i projektuar nga Santos-Dumont në 1907.

Ora Santos-Dumont Skeleton vjen në flori të kuq dhe çelik, por edicioni i limituar në flori të verdhë dhe llak në ngjyrë blu ‘navy’ e çon sofistikimin një hap më tej. Çdo detaj, duke përfshirë kornizën dhe kasën, është i llakuar dhe urat e skeletit kanë llak të aplikuar me dorë. Kjo vëmendje ndaj detajeve tregon mjeshtërinë dhe stilin për të cilin njihet Cartier.

Cartier Manufacture ju nevojit pothuajse dy vjet për t’u zhvilluar krijimin e kalibrit të mikro-rotorit me 212 përbërës në La Chaux-de-Fonds. Për shkak të faktit që kjo orë nuk ka fushë, lëvizja e skeletit lejon një pamje transparente të mekanizmit, e cila duket sikur është e pezulluar në ajër brenda kornizës skulpturore. Kjo pasqyron pavarësinë krijuese të Cartier-it në prodhimin e orës dhe përkushtimin e tij për të shfaqur savoir-faire e saj. Ora per meshkuj Santos-Dumont Skeleton do të bëhet e disponueshme nga qershori  i 2023.